Opublikowany przez: Monika C. 2021-02-26 12:52:18
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Ayesha White on Unsplash
Niespełna roczne dziecko chce być samodzielne. Próbuje samodzielnie chodzić, chce się bawić zabawkami innych dzieci. Rodzice muszą więc bardzo uważać, żeby nie zrobiło sobie krzywdy. W 12. miesiącu życia dziecko rośnie wolniej niż do tej pory i jest to zupełnie normalne. Teraz zmienia się także dieta dziecka - większość, łagodnie przyprawionych potraw możecie jeść razem.
Spis treści:
12 miesiąc życia dziecka: rozwój fizyczny
12 miesiąc życia dziecka: rozwój umysłowy
12 miesiąc życia dziecka: co może niepokoić
12 miesiąc życia dziecka: jak stymulować rozwój dziecka
W 12. miesiącu życia dziecko zaczyna samodzielnie stawiać pierwsze kroki! Początkowo, po 2-3 krokach, maluch zazwyczaj upada, ale z każdym dniem coraz chętniej próbuje na nowo. Utarło się, że na 1 urodziny dziecko potrafi samodzielnie chodzić. Często tak jest, ale nie zawsze. Nie przejmujmy się, jeśli dziecko roczne nie potrafi jeszcze samodzielnie chodzić. Ma na to czas nawet do 18. miesiąca życia.
Kiedy dziecko zbliża się do pierwszych urodzin i sprawnie się porusza chodząc lub raczkując, pamiętaj, żeby koniecznie zabezpieczyć schody (jeśli są). Próbujący chodzić malec wykorzystuje wszelkie możliwości. O ile mógłby poradzić sobie z pokonaniem kilku stopni do góry (szerokich i płaskich), schodzenie może okazać się bardzo niebezpieczne.
W 12. miesiącu życia rozszerzanie diety niemowlaka jest na tyle zaawansowane, że maluch może jeść większość potraw, które spożywają rodzice, jednak nadal powinny być one znacznie delikatniej przyprawione, najlepiej bez soli i cukru i najlepiej nie smażone. Teraz nie martw się także wolniejszym przyrostem wagi malucha, niż było to wcześniej.
Roczny maluch zaczyna wypowiadać pierwsze słowa. Maluch teraz uwielbia naśladować dźwięki zwierząt - kiedy zobaczy w książeczce albo na ulicy psa, mówi: “hau”, kiedy zobaczy kota, naśladuje go mówiąc “miau”, a samochód “brum-brum”. Wie także, kogo nazywać mamą, tatą a do kogo mówić “baba”. W 12. miesiącu maluch także “współpracuje” przy jedzeniu reagując na polecenie “otwórz buzię”, kiedy mu smakuje mówi “am”, “da”, ale równie często pojawia się słowo “nie”. Zdarza się, że dziecko akceptuje lub nie ubrania, które mu zakładasz. Często potrafi wskazać palcem, o którą zabawkę albo kęs na talerzu mu chodzi.
Roczne dziecko nadal pracuje nad własną tożsamością i odrębnością - często mówi “nie”. Rozumie więcej poleceń i słów niż nam się wydaje.
W 12. miesiącu życia maluch jest zainteresowany otoczeniem – wszystkiego co zobaczy, chce dotknąć - w ten sposób rozwija zmysł dotyku. Ciekawią go także kolory i obrazki. Świetną zabawką będą teraz pierwsze puzzle, składające się z 2 elementów, która stymuluje myślenie przyczynowo skutkowe i zdolności manualnie. Pamiętaj też, że niemowlę jest jeszcze za małe, żeby samodzielnie bawić się klockami i potrzebuje obecności i pomocy dorosłych.
>>> Czytaj też: Życzenia na pierwsze urodziny dziecka
Dziecko lubi obserwować starsze dzieci. Jeśli jest w domu rodzeństwo, maluch często bierze ich zabawki, a kiedy właściciel je odbiera wybucha płacz - malec jeszcze nie rozumie co jest jego, a co nie.
Pod koniec 1. roku życia dziecko doskonale rozpoznaje najbliższych i cieszy się na ich widok. Na widok obcych jeszcze reaguje nieufnością, chowa się za mamę, czasem płacze. Z każdym dniem dziecko coraz chętniej będzie próbowało nawiązywać kontakty. Ciekawią go inne dzieci, bacznie je obserwuje, ale na wspólna zabawę musimy jeszcze poczekać.
Chęć do picia i jedzenia z butelki. 12 miesiąc to czas najwyższy na zmianę nawyków, mimo iż ulubione mleko z butelki kojarzy się maluszkowi z bezpieczeństwem.
Nie chce się dzielić zabawkami z innymi dziećmi – to nic, jeszcze za wcześnie na zrozumienie znaczenia słów “moje”, “twoje”. W tym wieku dzieci jeszcze nie bawią się ze sobą, ale raczej “obok” siebie. Niedługo to się zmieni.
Pozwalaj dziecku chlapać wodą w wannie, otwierać szafki (z bezpieczną zawartością), bawić się papierem (którego łatwo nie porwie) - kształtuje to umiejętności poznawcze.
Rozmawiaj z dzieckiem – im wiec do niego mówisz, tym więcej słów i zwrotów przyswaja. Maluch lubi, jak recytujesz mu proste, rymowane wierszyki - w ten sposób rozwijasz zdolności komunikacyjne dziecka.
>>> Czytaj też: Jak zadbać o rozwój społeczny dziecka w pandemii? 3 rady dla rodziców
Bibliografia:
1. Vasta, R., Haith, M.M., Miller, S.A., Psychologia dziecka, WSz i P, Warszawa1995.
2. Eisenberg, A., Murkoff, H.E., Hathaway B.S.N., S. E, Pierwszy rok życia dziecka, Rebis, Poznań 1999.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.